Najczęstsze kontuzje – jak ich unikać?

478
Najczęstsze kontuzje – jak ich unikać?
Najczęstsze kontuzje – jak ich unikać?

Kontuzje nie są niczym nowym. W rzeczywistości może się to zdarzyć każdemu, dlatego należy ich unikać. Jak więc to robić z głową, aby jednocześnie żyć pełnią życia, a z drugiej strony za mocno nie ucierpieć na zdrowiu? O tym dowiesz się już za chwilę!

Najczęstsze kontuzje – jak ich unikać?

Numer 1 – Stłuczenia

Zwykle stłuczenia są spowodowane upadkami. Kiedy tak się dzieje, maleńkie naczynia krwionośne w naszej skórze pękają, a krew dostaje się do otaczających tkanek. Co prawda siniak nie jest zagrożeniem dla naszego organizmu, ale powoduje on zazwyczaj bolesny obrzęk i zasinienie skóry. Większość siniaków goi się w ciągu kilku dni. Najlepszym sposobem na przyspieszenie naprawy uszkodzenia skóry jest przebywanie na słońcu, aby nasza skóra mogła zsyntetyzować jak najwięcej witaminy D.

Numer 2 – Skręcenia

Zwykle skręcenia są powodem pojawienia się ruchu poza normalnym zakresem ruchu stawu czasami dochodzi do uszkodzenia więzadeł, a nawet kości. W takim przypadku konieczna jest interwencja lekarza – w przeciwnym razie stawy mogą zostać trwale uszkodzone – co może spowodować utratę ruchomości w tej części ciała. W każdej dyscyplinie sportu istnieje ryzyko kontuzji podczas uprawiania sportu, dlatego należy pamiętać, aby zawsze przygotować (lub wybrać) miejsca, w których ćwiczymy. Ponadto nadmierne przeciążenie stawów może również powodować patologię układu ruchu, innymi słowy powodować choroby takie jak reumatyzm, dlatego też pamiętaj o tym, aby nie przeciążać swoich stawów!

Numer 3 – Złamania kości

Oczywiście złamania również się zdarzają. Są one głównie spowodowane bardzo niefortunnymi upadkami lub wstrząsami, które powodują złamania. Osoby, którym się to zdarza, to osoby, które zaczynają ćwiczyć bez rozgrzewki oraz osoby, które powodują przetrenowanie. Skręcenia lub skręcenia stawów mogą powodować silny ból, wymagają wizyty u lekarza i zwykle wymagają rehabilitacji. Jeśli jednak pacjent nie zakończy leczenia i tylko „wyleczy” uraz – który może spowodować nieprawidłowy stan stawu, wówczas ból nie ustąpi – nawet na całe życie.

​Jak unikać kontuzji?

Najlepszym sposobem na unikanie kontuzji jest oczywiście ćwiczenie z rozgrzewką, oraz w miejscu odpowiednio do tego wyznaczonym. Dodatkowo warto jest przede wszystkim odpowiednio przygotować się do ćwiczeń, oraz nie popisywać się, bo to zazwyczaj wtedy też pojawiają się poważne kontuzje.

5/5 - (3)