Sport to zdrowie, ale tylko przy zachowaniu odpowiednich zasad – krótki poradnik jak sprawić żeby zdrowy tryb życia był naprawdę zdrowy.

475

Ile razy słyszałeś, że sport to zdrowie? Założę się, że niezliczoną ilość razy. To hasło powtarzane jest niczym mantra, przy każdej możliwej wypowiedzi związanej ze sportem. Obecnie możemy usłyszeć to jeszcze częściej, ponieważ przyszło nam żyć w czasach zwiększonej popularności sportu. Z każdego możliwego źródła dochodzą do nas informacje o tym jak dobrze jest trenować, odpowiednio się odżywiać, dbać o ciało i kondycję. Bycie fit, bycie w formie, prowadzenie zdrowego trybu życia, tak zwanego healthy lifestyle’u stało się modne. Oczywiście jest to trend pozytywny, ponieważ nakłania ludzi do pewnych przemyśleń i wprowadzenia zmian do swojego życia które bezpośrednio prowadzą do zmian w trybie naszego życia. Niestety wielu początkujących sportowców zapomina o zasadach które niejednokrotnie mogą zamienić zdrowy sport w niechcianą dolegliwość zdrowotną.

Po pierwsze – trenuj z głową

Na samym początku powinieneś zgłębić temat odpowiedniego przygotowania do treningu, odpowiedniej techniki wykonywanych ćwiczeń, oraz odpowiedniego programowania treningu. Mnóstwo osób pod wpływem emocji, które towarzyszą nowej aktywności, zapomina o podstawowych zasadach. Po pierwsze przygotuj się do aktywności sportowej. Wykonaj odpowiednią rozgrzewkę dla danego treningu. Po drugie, przestudiuj technikę wykonywanych przez siebie ćwiczeń. Zaniedbanie tego kroku może prowadzić do kontuzji, nawet takich które wyeliminują cię na długie miesiące z treningów. Po trzecie, odpowiednio ułóż plan treningowy. Jeśli czujesz, że nie masz do tego odpowiednich kompetencji zleć ułożenie planu specjaliście. Nieodpowiedni trening zazwyczaj będzie prowadził donikąd, ponieważ nie będziesz dawał odpowiedniego bodźca swoim mięśniom. W bardziej ekstremalnych przypadkach może prowadzić do przetrenowania, co również zabije twój progres, a nawet do kontuzji, jak w przypadku nieodpowiedniej techniki.

Po drugie – nie przesadzaj z jedzeniem

Pamiętaj aby nie przesadzać i nie popadać w skrajności jeśli chodzi o jedzenie. Jeśli planujesz zrzucić nadmiarową tkankę tłuszczową zacznij po trochu obcinać kalorie. Nie możesz nagle zejść na ⅓ swojego dziennego zapotrzebowania, ponieważ nie będziesz w stanie tak funkcjonować. Analogiczna sytuacja w przypadku budowania masy. Nie przesadzaj z objadaniem się, nie rób trzech szejków z gainerem dziennie, ani nie bombarduj się proteinami. To najszybsza droga do rewolucji żołądkowej, a w dalszej kolejności do gromadzenia niechcianej tkanki podskórnej.

5/5 - (5)