Nowy sezon to często powód do zakupu nowego sprzętu. Sprawdź o czym warto pamiętać wybierając się po nową deskę snowboardową.

656

Ile osób tyle opinii. Jeden powie – “po co kupować jak można wypożyczać”, drugi – “szkoda mi pieniędzy na wypożyczalnie”. Obie osoby mają rację, a prawda jest gdzieś pośrodku. To czy decydujemy się na zakup prywatnego sprzętu zimowego zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji i przekonań, oraz tego jakimi pieniędzmi dysponujemy. Dla kogo odpowiednie jest kupowanie swojej deski? Jakie niesie to za sobą plusy i minusy? O tym piszemy poniżej.

Kto powinien kupić swój własny sprzęt i jakie niesie to za sobą korzyści?

Pytanie jest dosyć trudne. Głównie przez to, że sprzęt snowboardowy jest dosyć drogi i nie każdego stać na wydanie kilkuset czy nawet kilku tysięcy złotych na nową deskę, wiązania, buty i ubiór z akcesoriami. Nad zakupem swojego sprzętu na pewno powinni myśleć osoby które jeżdżą często. Jeśli twoje zimowe szaleństwo ogranicza się do jednego/dwóch wypadów w roku, to możesz pozostać przy wypożyczalni. Jeśli natomiast jedziesz w góry kilka razy w roku to powinieneś zastanowić się nad własnym sprzętem, żeby nie “marnować” pieniędzy w wypożyczalni. Słowo marnować nie bez przyczyny zostało wzięte w cudzysłów – chodzi o to, że szybko dojdziesz do wniosku, że przy czterech, pięciu dniach na stoku, w wypożyczalni zostawisz tyle pieniędzy za ile mógłbyś kupić używany sprzęt. Jakie plusy ma zakup własnego sprzętu? Głównie wybór parametrów idealnie pod siebie, dopasowanie butów do własnej stopy i oszczędność w perspektywie czasu. Z minusów warto wymienić konieczność serwisowania deski – przychodząc na stok zawsze dostajesz naostrzoną i nasmarowaną deskę, a jeśli coś się z nią stanie to bierzesz kolejna. Inaczej jest w przypadku własnego snowboardu, mała awaria może zepsuć Ci cały wyjazd w góry, o ile nie masz w skarpecie pieniędzy na nowe wiązania albo blat. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Najważniejszą sprawą będzie dobór odpowiednich parametrów. Jeśli nie znasz się na temacie polecamy udać się do sklepu sportowego gdzie specjaliści pomogą Ci w dobraniu odpowiedniejdeski, wiązań i butów. Tak naprawdę jedyne co musisz wiedzieć to to jak dobrze czujesz się na stoku i jaki styl jazdy najbardziej preferujesz. Jeśli masz w sobie duszę freestylowca odpowiednia będzie dla Ciebie deską miękka i krótsza, o profilu rocker. Jeśli natomiast lubisz jeździć z prędkością z jaką poruszają się samochody po drogach szybkiego ruchu powinieneś wybrać długiego i twardego cambera. 

5/5 - (2)